AustLit logo
Centenary Medal
Subcategory of Awards Australian Awards
The material on this page is available to AustLit subscribers. If you are a subscriber or are from a subscribing organisation, please log in to gain full access. To explore options for subscribing to this unique teaching, research, and publishing resource for Australian culture and storytelling, please contact us or find out more.

History

The Centenary Medal is an award created by the Australian Government in 2001. It was established to commemorate the Centenary of Federation of Australia and to honour people who have made a contribution to Australian society or government.

Winners

2003 Deborah Mailman For distinguished service to the arts in the fields of stage, film and television.
2003 winner Lesley Williams For her distinguished services to the Aboriginal and Torres Strait Islander community.
2003 Edward Duyker
2003 Errol O'Neill For service to the arts and to the entertainment industry.
2003 Kim Scott
2003 Ross Clark For distinguished service to poetry
2003 Colin Mackerras
2003 Lionel Rose
2003 Peter Yeldham
2003 Mandawuy Yunupingu
2003 Marisa Cano For service to the non English speaking community.
2001 Lex Marinos
2001 Iain McCalman
2001 Donald Horne
2001 Libby Hathorn 'For service to Australian society in writing for theatre for young people.'
2001 Frank Moorhouse For service to Australian society through writing.
2001 Andrew McLean For service to Australian society and literature
2001 Catherine Jinks For service to Australian society and literature
2001 C. B. Christesen For service to Australian society and the humanities in writing and literature
2001 Paul Eggert For service to Australian society and the humanities in the study of literature.
2001 Bryce Rankine For service to Australian society in science and technology
2001 Tom Stannage
2001 Kylie Minogue For outstanding service to the music industry.
2001 Harry Butler
2001 David Stratton For service to Australian society and Australian film production.
2001 Paul Brunton For service to the community through library services.
2001 Stephanie Alexander For outstanding service to the food and wine industry in Victoria
2001 Ian David For service to Australian society and Australian film production
2001 Diane Cilento For distinguished service to the arts especially theatre
2001 Mark Bin Bakar
2001 Lester Bostock For service to the community through the arts as founder of the Black Theatre.
2001 Bille Brown For distinguished service to the arts.
2001 Gus Williams For service to Australian society through Aboriginal and Torres Strait Islander music.
2001 Peter Sculthorpe For outstanding service to musical composition in Australia
2001 Richard Gill For service to Australian society and the advancement of music
2001 Warren Fahey For long service to the development of the Australian music industry and small business
2001 Gatjil Djerrkura For service to Australian society. through the Aboriginal and Torres Strait Islander Commission
2001 R. M. Williams For service to business and to the community.
2001 Lưu Tường Quang
2001 Brian William Burler For service to the Indigenous community
2001 Agnus Shea For service to reconciliation and the community
2001 Honor Cleary For service to the Aboriginal community particularly at Pine Rivers
2001 winner Ronnie Summers For service to the community through music and communicating the history of Furneax Islands
2001 Bruce Dawe For distinguished service to the arts through poetry.
2001 winner Cathy Freeman For outstanding service through sport
2001 Jim Stynes
2001 Thancoupie Gloria Fletcher As Fletcher-James, Thancoupie Gloria
2001 Eve Mumewa D. Fesl
2001 Khoa Do For service as a Young Australian of the Year finalist.
2001 Pat O'Shane
2001 Christine Corby
2001 Frank Brennan For service with refugees and human rights work in the Asia Pacific Region.
2001 Eli Rubuntja For service to the Indigenous community.
2001 Barry Humphries For service to Australian society through acting and writing.
2001 Marie Joan Winch For service to the Aboriginal community through health care.
2001 Peter Garrett For service to the environment.
2001 Peter Coppin For service to Aboriginal people providing support and guidance in remote areas.
2001 Mark Ella For service to the sport of rugby.
2001 Jackie Huggins For distinguished service to the community through the promotion of reconciliation.
2001 Kirstie Parker For contribution to the Indigenous community.
P. P. Cranney for services to Australian society in writing for the stage
Dyan Blacklock For service to Australian society and literature
Tim Winton For service to Australian society and literature
Margaret Wild For service to Australian society and literature
Gillian Whitlock For service to Australian society and literature
Archie Weller For service to Australian society and literature
Chris Wallace-Crabbe For service to Australian society and the humanities in the study of literature and the arts
Val Vallis For distinguished service and contribution to literature and poetry
Peter Steele For service to Australian society and the humanities in the study of literature
Vivian Smith For service to Australian society and the humanities in the study of Australian literature
Margaret Scott For outstanding contribution to Tasmanian literature
Andrew Sant For outstanding contribution to literature and education in Tasmania
Pierre Ryckmans For service to Australian society through linguistics and literature
John D. Ritchie For service to Australian society and the humanities in the study of history and literature
Cassandra Pybus For outstanding contribution to Tasmanian and Australian literature and education
Clive Probyn For service to Australian society and the humanities in Australian and English literature
Ron Pretty For service to Australian society and literature
Brenda Niall For service to Australian society and the humanities in the study of Australian literature.
Peta Murray For service to Australian society and literature
Jaclyn Moriarty For service to Australian society and literature
James Moloney For service to Australian society and literature.
Alex Miller For service to Australian society and literature
Brian McFarlane For service to Australian society and the humanities in the study of literature and the arts
Brian Matthews For service to Australian society and the humanities in the study of Australian literature
John Mateer For service to Australian society and literature
A. W. Martin for service to Australian society through Australian literature
Derick Marsh For service to Australian society and the humanities in the study of English literature
David Malouf For services to Australian society as an author and in the study of English literature
Kim Mahood For service to Australian society and literature
Harold Love For service to Australian society and the humanities in English literature and the arts
Amanda Lohrey For service to Australian literature
Deborah Lisson For service to Australian society and literature.
Mabel Lee For service to Australian society and literature
Julia Lawrinson For service to Australian society and literature
Diana Kidd For service to Australian society and literature
David Kennett For service to Australian society and literature
Dorothy Hewett For service to Australian society and literature
Sarah Hay For service to Australian society and literature
Sonya Hartnett For service to Australian society and literature.
J.P. Hardy For service to Australian society and the humanities in the study of English literature
Mairead Hannan For service to Australian society and Australian literature
Phillip Gwynne For service to Australian society and literature
Michael Forde For service to Australian society and literature
Peter Cowan For service to literature through writing
Neil Cole For service to Australian society and literature
Margaret Clunies Ross For services to Australian society and the humanities in the study of languages and literature
Judith Clarke For service to Australian society and literature
Giovanni Carsaniga For service to Australian society and the humanities in the research of language and literature
Deborah Carlyon For service to Australian society and literature
John F. Burrows For service to Australian society and the humanities in the study of English literature
Paul Buddee For service to the community, education and literature
Ron Brooks For service to Australian society and literature
Virginia Blain For service to Australian society and humanities in the study of Australian and British literature
Philip Ayres For service to Australian society and the humanities in the study of literature
Venero Armanno For distinguished contribution and achievement in literature and Australian writing
Peter F. Alexander For service to Australian society and the humanities in the study of English literature
Christine Alexander For service to Australian society and the humanities in the study of English literature
John Hay For services to the tertiary education sector in Australia.
Elizabeth Webby For service to Australian society and the humanities in the study of literature.
Bruce Bennett For service to Australian society and the humanities in the study of literature.
X